Po-So 08:00 - 20:00

  • Váš nákupní košík je prázdný!

Jak vybrat elektrokolo

Dnešní moderní doba přináší i nové moderní řešení pro přepravu. Auta se stávají co nejdále úspornější a šetrnější, není výjimkou i alternativní způsoby přepravy. Právě Naší nabídkou je elektrokolo, které již dlouhou dobu není jenom kolo pro důchodce ale vhodný a efektivní nástroj pro dojezd do práce, cestování nebo jako zvýšení Vaší „fit“ kondice.

Tento článek pomůže Vám projít správným výběrem elektrokola a vybrat spolehlivého pomocníka na cestu.

Než začneme se samotnými typy elektrokol a jejich charakteristikami měli bychom nejdřív vysvětlit co to je elektrokolo? Elektrokolo neboli kolo s elektrickým pohonem je vlastně obyčejné jízdní kolo, jak ho znáte. Avšak na rozdíl od normálního kola má elektrický pohon, který funguje od speciální baterie která je umístněná buď vzadu nad kolem nebo uprostřed na rámu.

Jaký typ elektrokola zvolit?

Městská kola – jsou kola převážně pro cestu do práce, také je vhodné pro seniory. Tato elektrokola mají několik bezesporných výhod oproti jiným typům kol, a to je konstrukce nízkého rámu (speciální typ rámu), který znesnadňují nasedání a sesedání z kola, také všechno je nastavěno a naladěno tak, aby bylo dosaženo co nejvyšší úrovně bezpečí v městském provozu. S tímto typem kol cestu do práce, do školy nebo na nákupy si užijete naplno. Navíc elektrický pohon zbaví Vás zbytečného zpocení a námahy, což je výhoda jak pro seniory tak i pro mladé.


Skládací kola – kola vhodná pro snadnou přepravu ve městě. Novodobým trendem pro jízdu ve městě je skládací kolo. Protože je skládací, tak v podstatě nejste vůbec omezení v pohybu. Speciální konstrukce si dovoluje ho složit opravdu do malých rozměrů a tak si budete moci rovnou používat i metro, tramvaj, bus nebo příměstský vlak. Jsou určené vyloženě pro jízdu ve městě a je to vhodné zejména pro každodenní využití když nechcete stát ve zácpě a tak můžete rychlé a snadno se pohybovat po městu.

 

Trekingová kola – elektrokola vhodná pro delší cesty a také jsou vhodná i pro cestování v mírném terénu. Tento typ elektrokola je zejména určen pro cestování a je kompromisem mezi vyloženě terénním a městskými koly.


MTB kola (horská kola) – kola této skupiny jsou vhodná zejména do terénu. Elektrokola v této třídě mají rám odolný vysoké zatížeností a také motory primárně mají nejvyšší výkonost. Protože tato kola se mohou ocitnout i v docela extremálních situacích, tak baterie je umístěna v centru na rámu pro správnou vyváženost celé konstrukce a lepší ovládání. S těmto typem elektrokol můžete si být jistý, že vyjedete skoro po každé silnice a žádný kopec není pro Vás překážkou, zejména s elektrickým pohonem. 

Baterie

Jak již bylo vysvětleno, tak každé elektrokolo má elektrický pohon, který čerpá energii od speciální baterie, která může být umístěná buď na zadním kolem nebo uprostřed na rámu (také existuje možnost baterie i v rámu, ale tato nabídka je omezená pouze na některé modely).
V kolech EcoBike se používají buď baterie Panasonic nebo Samsung (konkrétní výběr záleží na modelu, některé varianty jsou za příplatek).
Každá baterie má svoje charakteristiky, zejména kapacitu, která pak udává i dojezd, kolik nabíjejících cyklů je její životnost a jak dlouhou má životnost.

dojezd baterie

Dojezd baterie je jednou z nejdůležitějších charakteristik elektrokola. Sice existuje orientační údaje průměrného dojezdů jednotlivých typů baterie, avšak je potřeba brát na zřetel, že tento údaj může se měnit na základě jednotlivých faktorů jako: kapacita baterie, jízdní styl, váha cyklisty, nastavení stupni elektrického pohonu.

Podle kapacity baterie dojezd můžeme seřadit následovně: 
kapacita baterie 9 Ah - 10 Ah = dojezd 60 - 80 km;
kapacita baterie 
11 Ah – 12 Ah = dojezd 80 - 100 km;
kapacita baterie 
13 Ah – 14 Ah = dojezd 100 - 120 km;
kapacita baterie 
15 Ah a více = dojezd 120 km a více;

Umístění baterie

Tento bod je důležití zejména kvůli tomu, že umístění baterie ovlivňuje chování kola na silnici a také snadnost manipulace s ním při cestováním hromadnou dopravou nebo při skládání do auta/na auto.

Umístění nad zadním kole – je velmi rozšířené umístění baterie. S tímto typem baterie zejména se můžeme setkat u městských kol, které jsou určené pro jízdu po silnice a příležitostní jízdu po slabém terénu.

Rámová baterie – tento typ umístění najdeme u MT|B nebo u horských kol. Tímto se dosahuje lepší vyváženost kola. S tímto kolem už se nemusíme bát vyrazit i to opravdového terénu.

Baterie pod sedadlem – s takovým umístění baterie se setkáme většinou u skládacích kol a občas i u kol městských. Také se dosahuje vyváženost baterie, ale většinou se to montuje z důvodu skládacích možnosti kola.

UMÍSTĚNÍ motoru

Naše elektrokola nabízejí pouze eletrkopohon umístění na zadním kole. Je to nejoptimálnější soustava co se týče pořizovací ceny a jízdní vlastnosti kola. S tímto typem pohonu se dosahuje lepšího přenosu točivého momentu a tak ani v terénu nezažijete prokluzování. Také je jednodušší zvládat obrubníky a ostatní drobné překážky na cestě. Za jedinou nevýhodu lze uvést to, že kvůli většímu tlaku na zadní soupravu kola její opotřebení se také zvyšuje, avšak použití kvalitní materiálů snižuje tento efekt a tak můžete si být jistý, že kolo Vám projede hodně kilometrů bez poruch

Na co dávat pozor při koupě elektrokola?

K jakému účelu potřebujete elektrokolo – nejdřív se musíte rozhodnout k jakému účelu elektrokolo potřebujete. Pokud plánujete jezdit do práce, tak ideálním budou městská kola a tak nemusíte zbytečně utrácet peníze na elektrokola horská a naopak.

- Výkonnost motoru – jak bylo řečeno, tak existuje několik možnosti umístění motoru (vepředu, uprostřed a vzadu), avšak mají společnou měřící jednotku a tím je výkon motoru. Podle aktuálního právního rámce můžeme na silnici se smí jezdit s maximálním výkonem motoru 250W, avšak existuji i silnější varianty motorů, které jsou umělé snížené na tuto hranici.

- Programy jízdy – je potřeba se podívat na programy jízdy. Nejčastěji se setkáte se 3 programy jízdy, není výjimkou ani 5.

- Kapacita baterie – je také důležitý faktor. Tento bod už byl detailně vysvětlen, avšak připomínáme ho tady jako důležitý bod při zvažování o koupě elektrokola.

- Správná velikost rámu – tento bod je také velmi důležitým, protože je závislý na výšce jezdce. Avšak je tady i další problém, že každý člověk má svoji unikátní postavu a tak je lepší kupovat 1 kolo pro jednoho jezdce. Velikost rámu také je závislá i na rozměru kola, proto kolo je lepší vyzkoušet předem, což nabízíme v Naši speciální sekci zde.

Můžu si elektrokolo vyzkoušet?

Ano, můžete. Buď můžete zajít na Naše výdejní místo nebo my přijedeme přímo k Vám a to úplně ZDARMA. Víc informací zde.